CZY PRYWATNY OPERATOR PRZEJME POWSZECHNE USŁUGI POCZTOWE?

CZY PRYWATNY OPERATOR PRZEJME POWSZECHNE USŁUGI POCZTOWE?

 W połowie br. poznamy odpowiedź, kto zostanie operatorem pocztowym wyznaczonym na lata 2016-2025. Do tej pory, z litery prawa, była nim Poczta Polska. Teraz może to się jednak zmienić.

 

Odpowiedź poznamy w połowie roku 2015, a zainteresowane firmy mogą składać zgłoszenia do 14 kwietnia br. Kto wie, być może czeka nas prawdziwa rewolucja w tym roku. Prywatni operatorzy podkreślają, że są już gotowi przejąć świadczenie powszechnych usług pocztowych. Byłby to kolejny ważny etap rozwoju polskiego rynku. Zatem, być może już wkrótce będziemy wysyłali np. przesyłki priorytetowe głównie za pośrednictwem prywatnej firmy.

mailbox-460515__180

Konkurs został ogłoszony już 30 grudnia 2014 roku przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ponieważ ustawa Prawo Pocztowe przyznała rolę operatora pocztowego wyznaczonego Poczcie Polskiej do 31 grudnia 2015 roku. Po tym okresie powszechne usługi pocztowe przejmie na kolejne 10 lat zwycięzca postępowania konkursowego.

 

Wszystko na to wskazuje, że prywatni operatorzy wcale nie są bez szans w tej rywalizacji. W ostatnim czasie przejęli wiele ważnych kontraktów, jak doręczanie korespondencji z sądów oraz z prokuratur, a także obsługę korespondencji KRUS. Firmy prywatne również znacząco usprawniły procesy logistyczne oraz poszerzyły sieć obsługi pocztowej.

 

Oczywiście, zwycięzca konkursu, by móc oferować np. tanie paczki w ramach powszechnych usług pocztowych, musi spełnić szereg wymagań, jak posiadanie odpowiednio dużej sieci placówek i centrów rozdzielczych, odpowiednich środków transportu, musi zapewnić przyjmowanie i doręczanie przesyłek co najmniej 5 dni w tygodniu itd.

 

0 comments on “CZY PRYWATNY OPERATOR PRZEJME POWSZECHNE USŁUGI POCZTOWE?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *