LISTY W POLSCE

LISTY W POLSCE

Pomimo dużej konkurencji ze strony nowych technologii, a szczególnie poczty elektronicznej e-mail, ciągle jeszcze Polacy chętnie wysyłają tradycyjne listy. Do wartości tego segmentu należy również doliczyć korespondencję firm oraz urzędów państwowych.

airmail-145212__180Okazuje się, że listy to ciągle ważna część rynku pocztowego. Być może jest tak również dlatego, że Polacy mają w końcu tanie przesyłki i konkurencję, co wymusza nie tylko atrakcyjne stawki za listy, ale również poprawę jakości usług i wprowadzanie nowych rozwiązań (np. potwierdzanie dostarczenia listu na e-maila lub w wiadomości SMS).

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w obszarze przesyłek listowych działa, oprócz Poczty Polskiej, również 71 innych niezależnych operatorów. Oznacza to naprawdę duże zainteresowanie tym segmentem rynku. W roku 2013 zostało przesłanych 0,9 miliarda przesyłek, a ich wartość to 1,2 miliarda złotych. W tym prawie 31% listów wysłano za pośrednictwem prywatnych firm pocztowych (przesyłki rejestrowane stanowiły blisko 10%), wśród których niekwestionowanym liderem był InPost.

Nie można zapominać, że udział alternatywnych operatorów w tym segmencie systematycznie wzrasta. Konkurencja Poczty Polskiej to już nie tylko paczki priorytetowe lub zwykłe albo listy klientów indywidualnych, ale również m. in. korespondencja sądów, prokuratur, KRUS, wielu dużych firm, a nawet niektórych komend policji. Taka sytuacja jest wynikiem coraz częstszego wygrywania przetargów przez prywatnych pocztowców.

0 comments on “LISTY W POLSCEAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *