RYNEK PRYWATNYCH OPERATORÓW POCZTOWYCH

RYNEK PRYWATNYCH OPERATORÓW POCZTOWYCH

Zapewne niewiele osób wie, ile tak naprawdę działa na polskim rynku prywatnych operatorów pocztowych. Znanych jest zaledwie kilku największych, ale okazuje się, że jest ich zdecydowanie więcej.

 Polski rynek prywatnych operatorów pocztowych rozwija się dynamicznie od wielu lat, ale największe tempo wzrostu udziałów w rynku można zaobserwować od 2013 roku, gdy zniesiony został monopol Poczty Polskiej na przesyłki listowe do 50 g.Okazuje się, że na koniec zeszłego roku było zarejestrowanych w Polsce aż 274 operatorów pocztowych, czego można się dowiedzieć z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który nadzoruje rynek pocztowy w Polsce. To, zapewne, duże zaskoczenie, ponieważ większość z Polaków kojarzy tylko kilka największych firm.

 

Jeśli ktoś myślałby, że rzeczywiście tylu operatorów obsługuje rynek pocztowy w naszym kraju, byłby w błędzie. Zdecydowana większość z tych podmiotów gospodarczych została jedynie zarejestrowana przez UKE po spełnieniu określonych wymagań, ale nigdy nie rozpoczęła świadczenia usług pocztowych. Niewielki procent z tych 274 firm działa na rynku lokalnym, często np. w granicach jednego miasta.

Dla porównania w 1996 roku alternatywnych operatorów pocztowych było tylko 15. Oczywiście, od tego czasu wiele się zmieniło. Rynek pocztowy uległ liberalizacji, a prywatni operatorzy z roku na rok z coraz lepszym skutkiem konkurują z jeszcze niedawnym monopolistą. Warto dodać, że według UKE polski rynek przesyłek i usług kurierskich wart jest ponad 7,5 mld zł, a udział prywatnych operatorów w tym rynku systematycznie rośnie.

 

źródło: http://www.inpost.pl/

0 comments on “RYNEK PRYWATNYCH OPERATORÓW POCZTOWYCHAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *