Świat bez poczty

Czy można wyobrazić sobie świat, w którym nie funkcjonuje poczta? Teoretycznie tak, ale byłaby to rzeczywistość bardzo nieprzyjazna. Usługi pocztowe pełnią ciągle ważną rolę w codziennym życiu nawet, jeśli tego zazwyczaj nie dostrzegamy.

9Sformalizowane instytucje i przedsiębiorstwa pocztowe nie istniały od zawsze, pojawiły się w pewnym momencie rozwoju naszej cywilizacji, jako odpowiedź na zapotrzebowanie usprawnienia kontaktów międzyludzkich i dostarczania towarów. Poczta od początku swego istnienia związana była nieodłącznie z dworem książęcym i królewskim. Dziś jednak nie tylko władcy nie wyobrażaliby sobie życia bez usług pocztowych. Każdego dnia przesyłki priorytetowe i zwykłe dostarczane są do adresatów. A gdyby tak nie było firm świadczących tego typu usługi?

Bez doręczania listów w sposób tradycyjny moglibyśmy sobie wyobrazić naszą cywilizację. Wiadomo, łatwo zastąpić takie przesyłki listami elektronicznymi, co zresztą coraz częściej się dzieje od kilkunastu lat. A jednak nowoczesna technologia i Internet nie mógłby się obyć bez usług pocztowych i kurierskich. Rosnący rynek e-commerce wymaga przecież, żeby ktoś dostarczał paczki. Mało tego, klienci e-sklepów żądają, żeby odbywało się to błyskawicznie i w atrakcyjnych cenach. Trudno również wyobrazić sobie bez tradycyjnej poczty wysyłki masowe oraz obsługę korespondencji urzędów i instytucji. Trzeba wziąć pod uwagę, że zawsze pozostanie pewna grupa społeczeństwa, która nie korzysta z najnowszych technologii, a przecież również jej należy zapewnić dostęp do korespondencji i przesyłek. To wszystko sprawia, że operatorzy pocztowi będą jeszcze długo potrzebni.

0 comments on “Świat bez pocztyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *