Paczki

Dlaczego prawidłowe zmierzenie i zważenie paczki jest istotne?

Wysyłanie paczek dla niektórych może stanowić nie lada wyzwanie. Proces ten nie wydaje się skomplikowany, lecz niektóre rodzaje paczek mogą przysporzyć problemów z ich prawidłowym mierzeniem i ważeniem. Chcąc skorzystać z usług firm kurierskich i wysłać paczkę, warto więc najpierw dowiedzieć się, jak zrobić to poprawnie. Dowiedz się, jak przygotować przesyłkę dla kuriera!

Jakie są rodzaje paczek kurierskich?

Nadawanie i odbieranie paczek jest dziś prostsze niż kiedykolwiek – wszystko to za sprawą nowoczesnych rozwiązań i sprawnie działających firm kurierskich. Aby móc poprawnie zmierzyć paczkę do wysyłki, warto zapoznać się z kilkoma typami przesyłek. Różnią się one między sobą dopuszczalną wielkością, wagą, kształtem oraz sposobami dokonywania pomiarów. Przed nadaniem przesyłki sprawdź, jakie są rodzaje paczek kurierskich na przykładzie firmy InPost.

  • Paczka standardowa – to przesyłka w kształcie sześcianu lub prostopadłościanu. Wymiary jej najdłuższego boku nie mogą przekroczyć 120 cm, a łączna suma wymiarów nie może przekraczać 220 cm. Jest to najpopularniejszy rodzaj przesyłki, która sprawdza się w dużej ilości przypadków.
  • Paczka niestandardowa – to taka, której jeden z wymiarów przekracza 120 cm, lub suma wszystkich jest większa niż 220 cm. Z tym rodzajem przesyłki mamy do czynienia pakując artykuły, które nie mieszczą się do standardowych pudeł. Dotyczy to m.in. produktów okrągłych, owalnych, cylindrycznych lub tych, o nieregularnych kształtach (np. z wystającymi elementami).
  • Paczka paczkomatowa – jest przesyłką nadawaną za pomocą Paczkomatów, czyli urządzeń samoobsługowych służących do nadawania i odbierania paczek. Są to przesyłki w kształcie prostopadłościanu, które muszą mieć odpowiednie wymiary, aby zmieścić się do urządzenia. Jakie to gabaryty?
  1. Gabaryt A – wymiary maksymalne: 8 x 38 x 64 cm, waga maksymalna: 25 kg
  2. Gabaryt B – wymiary maksymalne: 19 x 38 x 64 cm, waga maksymalna: 25 kg
  3. Gabaryt C – wymiary maksymalne: 41 x 38 x 64 cm, waga maksymalna: 25 kg
  • Paczka gabarytowa – to taka, której elementy mają duże rozmiary, ale nie ważą wiele. Waga gabarytowa obliczana jest np. według wzoru – długość (cm) * szerokość (cm) * wysokość (cm) /6000, przy czym każda z firm kurierskich stosuje inny wzór. Do każdej paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej doliczana jest dopłata za każdy kolejny kilogram. Maksymalna waga paczki nie może przekroczyć 70 kg, jeśli jednak tak się stanie wówczas, naliczana jest cena za usługę Paleta Standard.
  • Paczka dłużycowa – długość jej najdłuższego boku przekracza 200 cm. Maksymalna waga pojedynczego elementu lub wiązki nie może przekraczać 30 kg. Cenę paczki dłużycowej oblicza się za każdy rozpoczęty metr długości przesyłki powyżej 200 cm, przy czym jej maksymalna długość nie może przekroczyć 350 cm.

Jak przygotować paczkę dla kuriera?

Znając już przykładowe rodzaje paczek obsługiwanych przez firmy kurierskie, warto dowiedzieć się jak przygotować paczkę dla kuriera. Przesyłki powinny być zapakowane w taki sposób, aby zabezpieczyć zawartość przed jej uszkodzeniem podczas transportu. Dzięki temu kurier będzie w stanie dostarczyć paczki do odbiorców w nienaruszonym stanie. Mając więc opakowanie o odpowiednich wymiarach warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość – opakowanie powinno być mocne, aby zawartość przesyłki nie została uszkodzona lub nie naruszyła innych paczek w trakcie transportu. Ponadto należy dobrać odpowiedni rodzaj opakowania do zawartości przesyłki. Chcąc wysłać rzeczy szklane, delikatne trzeba zminimalizować wolne przestrzenie wewnątrz opakowania. W tym celu zastosować można ekologiczne wypełnienie takie jak np. zmięte gazety, wypełniacz tekturowy, przekładki kartonowe, pulpa papierowa itd. Dobre zabezpieczenie podczas transportu stanowi również folia bąbelkowa, która doskonale amortyzuje wszelkie wstrząsy i można nią łatwo owinąć przedmioty o różnych kształtach. Wypełnianie wolnych przestrzeni zabezpiecza przesyłki, uniemożliwiając przemieszczanie się zawartości. Co więcej, wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do kształtu i ciężaru przesyłanych produktów. Istotne jest również naklejenie etykiety w widocznym miejscu – jest to jeden z kluczowych elementów w procesie obsługi przesyłek. Dzięki prawidłowo wypełnionej i naklejonej etykiecie adresowej proces odbioru, rejestrowania, sortowania i doręczenia paczek jest sprawniejszy. Chcąc wysłać przesyłkę, należy również upewnić się, że jest ona odpowiednio zamknięta – opakowanie nie powinno dopuścić do samoistnego otwarcia się paczki i ubytku zawartości.

Jak zmierzyć paczkę do wysyłki?

Wydawać by się mogło, że mierzenie przesyłek kurierskich jest banalnie proste. Choć z przesyłką standardową nie powinno być większych problemów (mierzymy miarką na krawędzi długość, szerokość i wysokość), tak nieco trudniej jest w przypadku paczek niestandardowych. Przesyłki o nieregularnych kształtach mogą stanowić nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć, że kurier nie dokonuje pomiarów, może więc przyjąć paczkę niestandardową, a właściwy jej pomiar nastąpi w sortowni – jeśli będzie ona przekraczała dopuszczalne wymiary, wówczas firma kurierska doliczy dopłatę za transport. Każda z firm kurierskich ma swoje wewnętrzne wytyczne odnośnie do przesyłek niestandardowych, o których więcej można przeczytać na stronach internetowych danego przewoźnika.

Podczas nadawania paczki należy pamiętać o tym, aby stosować się do wymagań wybranej firmy kurierskiej. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, a także ułatwi cały proces. Przed wykonaniem pomiarów dokładnie zapakuj wysyłaną zawartość. Następnie postępując zgodnie ze wszystkimi zasadami zmierz przesyłkę – jej długość, szerokość oraz wysokość za pomocą miarki. Z tych danych korzysta m.in. kurier, który dzięki nim wie, ile miejsca zajmie paczka w samochodzie.

Jednym z częstych problemów jest podanie właściwej masy przesyłek. Dzieje się tak, ponieważ rozróżniamy różne rodzaje wag. Pierwszą z nich jest waga rzeczywista, czyli faktyczny ciężar paczki, jaki możemy określić przy pomocy zwykłej wagi. Drugim istotnym rodzajem jest waga gabarytowa (nazywana również wymiarową, wolumetryczną lub objętościową), która służy do obliczania powierzchni, jaką zajmie przesyłka w samochodzie dostawczym. Trzecim istotnym rodzajem jest waga rozliczeniowa, czyli ta podawana na rachunku lub fakturze – często porównuje się ją z wagą wymiarową.

Obliczanie różnych wag i dokonywanie pomiarów przesyłek bywa niekiedy dość skomplikowaną czynnością. Aby ułatwić sobie to zadanie, przed wysyłką zapoznaj się z zasadami przewoźników i dokładnie się do nich stosuj. Pozwoli Ci to nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów, ale również da pewność, że wysyłka zostanie przyjęta przez firmę przewozową i kurier bezpiecznie przetransportuje ją do adresata.