Aplikacje mobilne

Jakie rodzaje aplikacji potrzebują dostępu do lokalizacji użytkownika?

Instalując jakąkolwiek aplikację, użytkownik zazwyczaj musi przyznać jej określone uprawnienia. W wielu przypadkach aplikacje proszą o dostęp do lokalizacji urządzenia. Jakie rodzaje aplikacji faktycznie potrzebują informacji o Twojej lokalizacji? Czy warto jej udzielać każdemu, a może raczej należy za wszelką cenę chronić swoją prywatność?

Dlaczego aplikacjom potrzebny jest dostęp do lokalizacji urządzenia?

Zastanawiasz się, dlaczego aplikacja zakupowa lub powiązana z odbiorem przesyłek prosi o dostęp do informacji o tym, gdzie się znajdujesz? To proste – zazwyczaj jest to powiązane z funkcjonalnością konkretnego oprogramowania. By móc wyświetlać informacje o bieżącej pogodzie, przypominać o tym, że warto odpocząć w trakcie dłuższej jazdy samochodem lub poinformować użytkownika, jakie restauracje w pobliżu cieszą się najlepszymi opiniami, aplikacje potrzebują otrzymywać informacje o tym, gdzie się znajdujesz. Oczywiście niektóre z nich proszą o dostęp do tych danych nieco na wyrost.

Niemal wszystkie aplikacje, które choćby w niewielkim stopniu są powiązane z udostępnianiem informacji lokalnych i zależnych od miejsca przebywania użytkowników, potrzebują dostępu do lokalizacji urządzenia. Jeśli nie wyrazisz na to zgody, konkretne oprogramowanie może działać niepoprawnie albo jego niektóre funkcje nie będą dostępne. Świetnym przykładem może być aplikacja informująca użytkownika o lokalnych usługach i atrakcjach. Jeśli dostęp do lokalizacji nie zostanie jej udzielony, nie będzie ona mogła wyświetlać lokalnych informacji i automatycznie dobierać ich na podstawie tego, jaka będzie bieżąca lokalizacja użytkownika. Co ważne, dostępu do danych o lokalizacji urządzenia mogą wymagać także wybrane gry – na przykład te, które oparte są na rozszerzonej rzeczywistości.

Jakie rodzaje aplikacji najczęściej korzystają z danych o lokalizacji użytkownika?

Dostęp o danych o Twojej lokalizacji może być potrzebny różnym rodzajom oprogramowania, ale najczęściej to właśnie te aplikacje o niego poproszą:

  • Mapy i nawigacja – dotyczy to zarówno map, nawigacji samochodowej, jak i aplikacji turystycznych, dla rowerzystów i wielu innych. Uprawnienia, których wymagają aplikacje lokalizacyjne, są dość szerokie.
  • Aplikacje sportowe – a w szczególności te rejestrujące aktywność sportową na zewnątrz, liczące kroki, zapisujące dystans pokonany pieszo, na rowerze lub deskorolce. Zbierają bardzo szczegółowe informacje o użytkowniku i jego aktualnym stanie zdrowia lub kondycji.
  • Aplikacje pogodowe – informacje o lokalizacji są im potrzebne, by mogły wyświetlać automatyczne powiadomienia pogodowe i prognozy, a także lokalne ostrzeżenia. Lokalizacja urządzenia jest istotna dla aplikacji pogodowych, ale raczej nie bywa niezbędna do ich działania – w wielu wypadkach można ręcznie wyszukiwać konkretne miejscowości, a nawet zapisywać te, w których najczęściej się przebywa.
  • Taxi i inne rodzaje aplikacji mobilnych transportowych – na przykład te, które pozwalają na zamówienie przewozu lub zakup biletu. Jeśli aplikacje te będą miały szerokie uprawnienia i dostęp do wybranych funkcji urządzenia, umożliwią łatwiejsze zamawianie przewozu i wygodną płatność bezgotówkową.
  • Gry i aplikacje wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość – wyświetlanie konkretnych elementów w Twoim otoczeniu wymaga dostępu do lokalizacji urządzenia, którym się posługujesz.

Oczywiście lista aplikacji, które mogą lub nawet muszą korzystać z danych o Twojej lokalizacji, jest o wiele dłuższa. Nawet wyszukiwarki, aplikacje pocztowe i do obsługi kalendarza mogą wykorzystywać te informacje. Warto jednak każdorazowo zastanowić się, czy dostęp do tych danych jest aplikacji potrzebny i czy jej funkcjonalność faktycznie zmaleje, jeśli zastosowane zostaną inne ustawienia prywatności.

Jak udzielić zgody na dostęp do lokalizacji?

Większość aplikacji już na samym wstępie, gdy ma miejsce ich instalacja, prosi o dostęp do konkretnych informacji oraz o konkretne uprawnienia. Właśnie wówczas można udzielić zgody na to, by miały one dostęp do określonych ustawień oraz funkcji urządzeń mobilnych, na których są instalowane. Jeśli lokalizacja jest im niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, brak wyrażenia zgody na korzystanie z niej może nawet skutkować tym, że wybranej aplikacji nie będzie można zainstalować albo jej funkcjonalność będzie bardzo ograniczona. Jeśli podczas instalowania aplikacji nie udzielisz jej od razu odpowiednich uprawnień, można będzie to zrobić później, w trakcie jej użytkowania. W tym celu wystarczy wybrać ustawienia prywatności w urządzeniu i wybrać, które z zainstalowanych aplikacji powinny zyskać dostęp do lokalizacji urządzenia. W wielu przypadkach można też przyznawać uprawnienia użytkowanej aplikacji z poziomu jej ustawień.

Lokalizacja urządzenia – czy to dane, które warto udostępniać?

Doceniasz wygodę, jaką zapewniają różne automatyczne powiadomienia? Może nawet nie zauważasz, jak wiele zależy od zastosowania właśnie takich ustawień prywatności. Gdy wybierasz się na wycieczkę, aplikacja pogodowa automatycznie rozpoznaje Twoje położenie i dostosowuje do niego wyświetlane informacje. Nie musisz każdorazowo wchodzić w ustawienia aplikacji mobilnej, by zmienić ręcznie ten parametr. Podczas podróży samochodem, możesz liczyć zarówno na sprawne nawigowanie za pośrednictwem użytkowanej aplikacji, jak i na bieżące informacje o utrudnieniach drogowych. Gdy odbierasz przesyłki z Paczkomatu, to właśnie w aplikacji otrzymujesz powiadomienie o tym, że jeszcze jedna paczka czeka na Ciebie w innej skrytce, a wybierając się do ulubionego sklepu na zakupy, możesz otrzymać specjalne kody i informacje o zniżkach, które są dostępne wyłącznie dla użytkowników aplikacji. Oczywiście można wchodzić w ustawienia telefonu przed każdym wyjściem do sklepu i udzielać zgody na dostęp do lokalizacji tylko na ten czas, ale to niewygodne. Dużo lepszą opcją są takie ustawienia prywatności, które pozwolą kluczowym aplikacjom na dostęp do danych o lokalizacji na bieżąco. To tylko kilka spośród wielu przykładów, które pokazują, w jaki sposób udzielenie zgody na dostęp do lokalizacji urządzenia może korzystnie wpłynąć na codzienne życie. Aplikacje są wówczas bardziej funkcjonalne i zautomatyzowane, wysyłają różnorodne powiadomienia, wyświetlają lokalne informacje, bywają łatwiejsze w obsłudze – to zalety, których trudno nie dostrzegać. Niektórzy jednak zwracają uwagę na drugą stronę medalu, a konkretniej na to, że dostęp do tego typu danych może również wiązać się z pewnego rodzaju zagrożeniami i mankamentami. Udzielanie aplikacji zgody na śledzenie lokalizacji użytkownika powoduje, że łatwo o nadmiar informacji, które sprawiają, że jeszcze częściej sięgasz po swoje urządzenie mobilne. Nieustanne aktualizowanie lokalizacji w dziesiątkach aplikacji może być również kłopotliwe dla wytrzymałości baterii. Warto jednak pamiętać o tym, że dostęp do swojej lokalizacji możesz równie szybko włączyć, co i zablokować – wystarczy zmienić ustawienia dla poszczególnych aplikacji albo globalnie, dla całego urządzenia wyłączyć śledzenie tego parametru. Choć z udostępnianiem danych o lokalizacji użytkownika wiąże się nieco niedogodności, to jednak trudno wyobrazić sobie dziś rzeczywistość bez możliwości komfortowego korzystania z aplikacji na smartfonie, które na bieżąco dopasowują swoje treści w zależności od tego, gdzie znajduje się ich użytkownik. To funkcjonalność, którą trudno przecenić i która zdecydowanie usprawnia codzienne życie.