Płatności mobilne

Zalety płatności mobilnych

Prawie każdy smartfon w dzisiejszych czasach potrafi wykonywać czynności przypisywane do tej pory do karty płatniczej. Jednak czym tak naprawdę są płatności mobilne? Czy naprawdę da się wykonywać wszystkie transakcje za pomocą telefonu lub nawet zegarka?

Co to jest płatność mobilna?

Płatności mobilne to każdego rodzaju transakcje wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego (smartfonu, smartwatcha czy tabletu). Aby Twój sprzęt mógł sprawnie je wykonywać, musi posiadać odpowiednie funkcje. Telefon ze wbudowanymi modułami NFC (Near-Field Communication) oraz HCE (Host Card Emulation) pozwala na szybkie transfery pieniędzy z Twojego konta bankowego. Do pojęcia „płatności mobilne” wliczają się zarówno transakcje wykonane za pomocą aplikacji mobilnych, płatności zdalne, jak i wszelkiego rodzaju płatności zbliżeniowe. Są to najczęściej transakcje opiewające na dość niskie kwoty, np. subskrypcje u twórców internetowych, udział w loteriach SMS czy nawet zakupy w pobliskim sklepie spożywczym. Jednak jak tak naprawdę działają płatności mobilne? Ich funkcjonowanie zależy od rodzaju dokonywanej transakcji. Płatności zbliżeniowe wykorzystują fale radiowe wysyłane przez moduł NFC. Łączą się one z odbiornikiem umieszczonym w terminalu płatniczym, dzięki czemu „wiedzą”, na czyj rachunek ma trafić określona suma. Oczywiście NFC nie ma słowa „near” w nazwie bez powodu. Aby proces dokonania płatności zbliżeniowej zakończył się sukcesem, należy dosłownie zbliżyć się do terminala. Z kolei dokonywanie płatności zdalnych nie ma żadnych ograniczeń związanych z lokalizacją płatnika i beneficjenta. Transakcji dokonuje się najczęściej za pomocą SMS-ów i Internetu, co zapewnia szybki czas finalizacji. Jak jednak wygląda sprawa bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych i zdalnych? Od lat dyskusja dotycząca odpowiednich zabezpieczeń wymusza stałą aktualizację protokołów mających chronić Twoje pieniądze. Dzięki wielu schematom szyfrującym numery kart płatniczych, a także zabezpieczeniom fizycznym (takim jak np. skan linii papilarnych) płatności mobilne stały się naprawdę bezpiecznym środkiem płatniczym.

Rodzaje płatności mobilnych

Najpopularniejszymi formami płatności mobilnych są wbudowane w system funkcje płatnicze, takie jak Apple Pay oraz Google Pay. Pierwszy z nich działa na każdym przenośnym urządzeniu z system iOS, natomiast system sygnowany kolorowym „G” zwykle funkcjonuje na sprzęcie opartym o oprogramowanie Android. Funkcjonowanie obu programów w zasadzie niczym się od siebie nie różni. Oba elektroniczne portfele pozwalają przypisać do siebie karty płatnicze, dzięki którym w prosty sposób wykonamy większość płatności mobilnych – zarówno tych zdalnych, jak i zbliżeniowych. W przypadku Apple Pay przed dokonaniem płatności musisz użyć swojego odcisku palca. Skaner biometryczny zapewnia duże bezpieczeństwo transakcji i uniemożliwia ich wykonanie w przypadku kradzieży urządzenia. Mobilny portfel może zostać założony na iPhone’ach, iPadach, zegarkach Apple Watch oraz komputerach MacBook. Usługa jest znana na świecie już od jakiegoś czasu, jednak została wprowadzona w Polsce dopiero w 2018 roku. Z tego powodu dłużej dostępny Google Pay wciąż cieszy się większym zainteresowaniem użytkowników. Aż dziesięć procent wszystkich obywateli Polski skorzystało z tej usługi. Aby jej użyć, musisz posiadać urządzenie obsługujące każdy system Android od wersji 4.4 w górę. Płatności mobilne tego typu cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju – ten rodzaj transakcji rośnie o 20 procent szybciej niż jakikolwiek inny! W samym pierwszym kwartale zeszłego roku Polacy wykonali ponad pięćdziesiąt dwa miliony takich transakcji!

Kolejnym systemem płatniczym o dość dużej popularności jest Garmin Pay, jednak w odróżnieniu od wspomnianych wcześniej płatnościach telefonem, ten skupia się na wykonywaniu ich przez smartwatch; smartfon jest jednak potrzebny na samym początku instalacji aplikacji mobilnej na zegarku. Konfiguracja Garmin Pay na telefonie jest bardzo prosta. Pierwszym jej krokiem jest zainstalowanie programu Garmin Connect Mobile działającego na iOS oraz Androidzie. Następnie wystarczy dodać do niej Twoje karty płatnicze oraz stworzyć 4-cyfrowy kod PIN. Po sparowaniu aplikacji z zegarkiem będziesz musiał zatwierdzić nim swoją pierwszą transakcję. Każda następna opłata może zostać wykonana bez konieczności podawania kodu. Niestety, wygoda, którą niesie ta forma płatności, jest dość ograniczona w naszym kraju. Na ten moment z jej usług mogą korzystać wyłącznie posiadacze smartwatchów firmy Garmin posiadający konto w jednym z kilku obsługujących ich dedykowaną aplikację banku.

System płatności mobilnych w aplikacji banku

Płatności mobilne na stałe zagościły w świadomości klientów praktycznie każdego banku. Stąd też wiele z nich zainwestowało w stworzenie dobrych aplikacji mobilnych. Jeśli jesteś posiadaczem karty wyłącznie w jednym banku, to bez żadnych problemów wykonasz wszystkie płatności mobilne za pośrednictwem jego dedykowanej apki. Co więcej, w prosty sposób możesz kontrolować także swój stan konta, a także zarządzać nim z poziomu swojego telefonu. Z dnia na dzień aplikacje mobilne banków idą naprzód. W wielu z nich możesz już m.in. założyć konto oszczędnościowe lub walutowe czy nawet wziąć kredyt. Co więcej, prawie każda aplikacja pozwala wykonywać płatności mobilne za pomocą kodu BLIK. Ten typ transakcji jest obecnie najpopularniejszym sposobem na zdalne transfery pieniędzy w naszym kraju – w drugim kwartale 2020 roku Polacy przelali w ten sposób ponad trzynaście miliardów złotych! Aplikacje mobilne banków mogą zainteresować posiadaczy telefonów na kartę. Zdecydowana większość apek potrafi doładować Twój SIM w szybki i bezpieczny sposób.

Zalety i wady płatności mobilnej

Zdecydowanie największą zaletą każdej płatności mobilnej jest jej intuicyjność. Prosta obsługa Apple Pay, G Pay, czy wielu aplikacji bankowych jest głównym czynnikiem tak szybko rosnącej popularności. Wiele możliwości przelewu (np. na numer telefonu), prosta konfiguracja i poręczność to kolejne z plusów płatności mobilnych. Na pewno nieraz zdarzyło Ci się wyjść z domu bez portfela i zorientować się dopiero po dłuższej chwili. Dzięki elektronicznemu portfelowi będziesz w stanie przeprowadzić dowolną transakcję wyłącznie z pomocą telefonu, z którym mało kto się rozstaje. Co więcej, dzięki możliwości zainstalowania aplikacji z płatnościami mobilnymi na smartwatchu nawet gdy nie masz ze sobą swojego smartfona, będziesz mógł skorzystać ze swojej karty. Podsumowując: płatności mobilne są po prostu wygodne!

Warto jednak zadać pytanie: czy owa wygoda jest dla Ciebie niebezpieczna? Pomimo stale rosnących zabezpieczeń, płatności mobilne wciąż mogą zaszkodzić swoim użytkownikom. Największym zagrożeniem dla posiadaczy elektronicznego portfela są niewłaściwe zabezpieczenia. Sam proces wykonywania transakcji w niczym nie różni się od standardowego użycia karty płatniczej, jednak utrata urządzenia z przypisanym kontem może nieść ze sobą dość duże konsekwencje. Jeśli taki sprzęt nie jest zabezpieczony odpowiednio silnym hasłem, to każdy złodziej będzie mógł do woli korzystać z Twojego salda. Jednak odchodząc od najmroczniejszego scenariusza, skupmy się na innym problemie związanym z płatnościami mobilnymi: rozładowaną baterią. Im częściej korzystasz z telefonu do wykonywania transakcji, tym częściej będziesz rozstawał się ze swoim portfelem. O jego braku może przypomnieć Ci moment, w którym zorientujesz się, że procent naładowania baterii Twojego telefonu wynosi zero.