Konfekcjonowanie towarów

Czym jest konfekcjonowanie zamówień?

Magazyn to przestrzeń wielu procesów, nie tylko samego składowania. W gruncie rzeczy, najważniejszym z nich okazuje się czynność pakowania produktu oraz przygotowywania towarów do wysyłki, czyli ostatni etap przed finalnym wysłaniem do klienta. Czym jest konfekcjonowanie towaru i na czym polega odpowiednie przygotowywanie zamówień?

Co to jest konfekcjonowanie?

Aby przyciągnąć klientów do oferty sklepu internetowego, trzeba wielu dopracowanych działań. W ich skład wchodzi między innymi odpowiednie zaprojektowanie strony sklepu, zachęcające oferty, szeroki wybór produktów. Twoja walka o klienta jednak nie kończy się w momencie, w którym ten złoży zamówienie. Aby klient był zadowolony z zakupu, należy dołożyć wszelkich starań, by towar był bezpieczny w transporcie i dobrze się prezentował. Moment zamówienia dopiero rozpoczyna długą i skomplikowaną drogę, jaką musi przejść Twój produkt, aż trafi w ręce odbiorcy. Warto więc zrobić wszystko, aby usprawnić ten proces i dołożyć wszelkich starań, by zamówienie było kompletne i dotarło do klienta w stanie nienaruszonym. Pierwsze wrażenie, czyli sposób opakowania produktu, odgrywa zaś dużą rolę. Z pomocą przychodzi konfekcjonowanie towarów.

Konfekcjonowanie towarów to nic innego jak przygotowywanie towaru z magazynu do stanu, w którym zostaje wysłany do konsumenta. Wchodzi tu w grę więc bezpieczeństwo pakunku w trakcie transportu, ale równie istotne kwestie estetyczne. W skład zakrojonych procesów konfekcjonowania wchodzą zabezpieczenie produktów przed ewentualnymi wypadkami w trakcie przewożenia oraz uatrakcyjnienie wyglądu pakowanych zamówień. Konfekcjonowanie może odbywać się z pomocą maszyn lub być wykonywane przez wykwalifikowanych pracowników, pakujących ręcznie. Należy jednak pamiętać, że konfekcjonowanie dotyczy wyłącznie modyfikacji opakowań i cech zewnętrznych produktu, bez ingerencji w jej zawartość.

Na czym polega konfekcjonowanie produktów?

Choć może wydawać się prostą czynnością, przygotowywanie zamówień dla klientów wcale takie nie jest. To wiele rozmaitych działań, które mają spełniać różne kryteria. Mówiąc o konfekcjonowaniu, można mieć na uwadze kilka zazębiających się czynności, takich jak między innymi: kompletowanie zamówień, bezpieczne opakowywanie towaru, foliowanie, druk etykiet, etykietowanie produktów i w końcu pakowanie oraz przygotowanie do wysyłki. Na gotowy produkt i opakowania naklejane są odpowiednie etykiety czy naklejki informacyjne, reklamowe lub kody kreskowe. Takie naklejki ułatwiają pracę pracownikom magazynu, dzięki czemu praca idzie sprawniej, a towary są szybciej pakowane do furgonetek. Dlatego tak ważne jest specjalne oznakowywanie, nanoszenie kodów kreskowych, pakowanie maszynowe, a także przepakowywanie produktów czy tworzenie zestawów promocyjnych. Kiedy mamy do czynienia z większą liczbą produktów, niezbędne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Najczęściej robi się to z pomocą specjalnej folii, która zabezpiecza towar na palecie w specjalne zgrzewki. Dzięki temu łatwiej jest przenosić większą grupę towarów w przestrzeni magazynowej czy na samochody dostawcze.

Jednak konfekcjonowanie towarów to także dbanie o pozytywny wizerunek marki, poprzez umieszczanie towarów w wyróżniające się opakowania. Częstą metodą wykorzystywaną przez wiele sklepów internetowych jest umieszczanie w pakunkach materiałów reklamowych, gratisów czy próbek do przetestowania, co ma zachęcić klienta do dalszych zakupów. Zazwyczaj tego typu pomysły wdraża się przy okazji działań i akcji marketingowych. Warto również zwrócić uwagę, że sprawne i profesjonalne usługi konfekcjonowania przyspieszają realizację dostaw, co sprawi, że klient będzie jeszcze bardziej zadowolony z zakupów.

Konfekcjonowanie przesyłek kurierskich – dlaczego warto?

Wraz z ciągle rosnącą popularnością usług realizowanych w e-sklepach rośnie również zapotrzebowanie usługi świadczone przez firmy logistyczne. W dzisiejszych czasach branża e-commerce stale się rozrasta, a wraz z nią zamówienia w konkretnych sklepach internetowych. Dlatego więc tak wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznych przedsiębiorstw, których zadaniem jest konfekcjonowanie towarów czy co-packing. To świetne rozwiązanie dla rozwijających się biznesów, których zamówienia na produkty rosną, ale nie chcą, by szło to w parze ze spadkiem jakości usług oraz obsługi klienta. Dlaczego usługi konfekcjonowania towarów są tak ważne? Nie ulega wątpliwości, że celem każdego przedsiębiorcy prowadzącego biznes w Internecie jest budowanie silnych więzi i zaufania wśród swoich obecnych i potencjalnych klientów. Dobre imię marki to nie tylko gotowy produkt, ale też jego opakowanie. Ważne jest, aby konsument, odbierając przesyłkę, mógł poczuć, że dołożono wszelkich starań, by towary dotarły do niego w nienaruszonym stanie. Co więcej, odpowiednia prezencja uzyskana z pomocą estetycznej etykiety i opakowań buduje wizerunek firmy i wpływa na zadowolenie klientów.

Aby odpowiednio przygotować produkty w opakowaniu do wysyłki potrzeba doświadczenia, znajomości obsługi maszyn czy wykwalifikowanych pracowników, wiele firm decyduje się na usługę konfekcjonowania produktów realizowaną przez zewnętrzne firmy. Dbają one o jak najbardziej jakościową konfekcję i co-packing towarów. Tego typu usługi sprawiają, że nie ma potrzeby zatrudniania i szkolenia dodatkowych osób, jak również nie ma potrzeby zakupu profesjonalnych maszyn do pakowania. Firmy zajmujące się konfekcjonowaniem posiadają sprzęty, które pozwalają na przeprowadzenie najważniejszych czynności związanych z szybkim przygotowaniem wysyłki, mającej przypaść do gustu klientom. Konfekcjonowanie w odpowiednich warunkach magazynowych to także duża oszczędność czasu. Na rynku jest wiele firm oraz usług, które zajmują się pakowaniem, przygotowaniem zamówień, logistyką dla firm oraz obsługą sklepów działających w Internecie. Jedną z nich jest InPost Fulfillment skupiający profesjonalistów od magazynowania, pakowania oraz wysyłki.

Podsumowanie

Konfekcjonowanie towaru to niezbędny element każdej marki działającej w branży e-commerce, która chce rozwijać swój biznes. Oprócz wszystkich czynności związanych z samym produktem potrzebujesz również działu, który skupi się na samym opakowaniu. Pamiętaj, że odebranie zapakowanego towaru to pierwsze zetknięcie się klienta z Twoją marką. Konfekcjonowanie towarów to szeroko zakrojone działania, które mają za zadanie zadbać nie tylko o bezpieczeństwo produktów w trakcie transportu, ale również o ich reprezentatywny i estetyczny wygląd. Odpowiednie zapakowanie i oznaczenie paczek sprawia, że realizacje zamówień są wykonywane szybciej, a marka zyskuje na profesjonalizmie. Jeśli więc chcesz, aby zamówienia były realizowane jak najszybciej i z jak największą dbałością oraz precyzją, postaw na outsourcing usług konfekcjonowania. Zyskasz również gwarancję, że zamówienie na etykietowanie, foliowanie i opakowanie towarów zostanie zrealizowane profesjonalnie i rzetelnie, a produkty zyskają estetyczne opakowania.