Portale aukcyjne

Portale aukcyjne – co warto na nich kupować?

Rynek e-commerce w Polsce dynamicznie się rozwija, a portale, które niegdyś dopiero raczkowały, dziś odwiedzane są przez tysiące użytkowników dziennie. Z tego powodu na portalu aukcyjnym coraz więcej sprzedawców wystawia oferty swojego towaru i umożliwia ich kupno nie tylko poprzez formę licytacji. Sprzedawca, korzystając z platform sprzedażowych, może zwiększyć zyski ze sprzedaży, a klient kupić interesujące go przedmioty po okazyjnych cenach. Przekonaj się, jak działają portale aukcyjne i co warto kupować w sieci.

Jakie są portale aukcyjne?

Portale aukcyjne to serwisy funkcjonujące w Internecie, na których sklepy online mogą wystawiać swoje produkty na aukcjach internetowych i zachęcać kupujących do licytacji. Wiele z nich rozwinęło swoją działalność i oprócz aukcji oferuje klientom także formę natychmiastowych zakupów w postaci opcji „Kup teraz”, dzięki czemu zachęca także tych, którzy nie przepadają za formą licytacji, a także pragną kupić produkty, korzystając z bardziej tradycyjnych form sprzedaży wybranego towaru. Do najbardziej znanych portali aukcyjnych w Polsce zalicza się Allegro.pl, z kolei na świecie najbardziej rozpoznawalnym jest eBay, który również jako jeden z pierwszych wprowadził możliwość kupna produktów poprzez aukcje internetowe. Obecnie Allegro figuruje jako jedna z 10 największych sieci sprzedażowych w środowisku e-commerce na całym świecie. W 2021 roku liczba użytkowników Allegro wyniosła 17,74 mln. Nic więc dziwnego, że jest to najpopularniejszy portal sprzedażowy w całej Polsce – tak też wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Gemius i opublikowanego w raporcie „E-commerce w Polsce 2020”. Allegro cieszy się rozpoznawalnością wśród aż 86% ankietowanych (dla porównania na drugim miejscu jest portal OLX z wynikiem 40%).

Platformy sprzedażowe

Platformy typu marketplace to miejsca w sieci, które zrzeszają w jedno wiele sklepów internetowych, zarówno dużych przedsiębiorców działających na skalę globalną, jak i mniejszych, lokalnych retailerów o mniejszym wolumenie sprzedaży. Korzyściami dla sprzedających z korzystania z dużych platform sprzedażowych są:

  • ułatwiony start i dostęp do klienta – wystarczy tylko założyć konto na platformie, bez konieczności tworzenia własnej witryny internetowej,
  • marketing w pakiecie – nie dość, że platforma sama w sobie przyciąga potencjalnych klientów, to jeszcze dodatkowo oferuje działania z zakresu promocji danego sklepu.

Nie tylko sklepy internetowe wynoszą korzyści z pokazywania się na platformach sprzedażowych. Kupujący mają dzięki temu dostęp do wielu sklepów w jednym miejscu, co ułatwia porównywanie ofert i cen. Ponadto mają pewność, że zakupy dokonane przez internet będą bezpieczne, ponieważ właściciele platform sprzedażowych uprzednio weryfikują każdego ze sprzedawców. Wyżej zostały przedstawione najpopularniejsze z serwisów aukcyjnych, będących jednocześnie platformami sprzedażowymi. Teraz przedstawiamy pozostałe (nieco mniej znane) platformy sprzedażowe dostępne zarówno w Polsce, jak i na świecie. Należą do nich u-stock.pl, Auction.com, Copart, Amazon czy OLX. Shopee to nowy portal aukcyjny należący do singapurskiej firmy, który może okazać się konkurencją dla niejednego portalu e-commerce. Marka weszła na polski rynek w 2021 roku i na start oferuje promocje zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących.

Serwisy aukcyjne – bezpieczeństwo podczas zakupów

Sprzedawcy coraz bardziej pilnują zasad dotyczących bezpieczeństwa w sieci i potwierdzania swojej wiarygodności. W końcu przekłada się to na większe zaufanie klientów, a także większe zyski ze sprzedaży. Mimo to warto pamiętać o kilku zasadach, które pomagają w bezpiecznych zakupach i wyczulą na potencjalnych oszustów. Należy zawsze przed zakupem przeczytać dokładnie regulamin aukcji, sprawdzić, czy sprzedający dokładnie opisał produkt, czy zdjęcia są wyraźne i czy podane są również koszty wysyłki i -co najważniejsze – zasady dotyczące zwrotów i reklamacji produktów. Robiąc zakupy online, niezależnie od tego, czy na portalach aukcyjnych czy zwyczajnie w sklepach internetowych, trzeba potwierdzić wiarygodność sprzedawców. W przypadku serwisu Allegro.pl, z którego korzysta najwięcej polskich internautów, dobrym sposobem będzie sprawdzanie opinii na temat danego sprzedawcy lub tego, czy posiada specjalny znacznik supersprzedawcy (aby go uzyskać należy spełnić określone warunki, co również może gwarantować bezpieczeństwo podczas zakupów). W ramach portalu działa również Program Ochrony Kupujących, do którego możesz się zgłosić, gdy masz problem z dostawą zakupionego towaru lub z płatnością.

Co kupować na portalach aukcyjnych?

Być może części osób portale aukcyjne wciąż kojarzą się głównie ze sprzedażą drogich produktów, takich jak na przykład dzieła sztuki. Aukcje internetowe są jednak przeznaczone nie tylko dla kolekcjonerów i można na nich wystawiać przedmioty z różnych kategorii. Z wyników wcześniej wspomnianego już raportu „E-commerce Polska 2020” wynika, że internauci najchętniej kupują w sieci ubrania (również te sportowe), buty i akcesoria, a także kosmetyki czy elektronikę. W przypadku licytacji może wyglądać to nieco inaczej – w końcu tego typu oferty charakteryzują się pewnym stopniem unikalności. Kupujemy więc produkty, które są już niedostępne w sprzedaży detalicznej lub zostały wycofane, a oferta prywatnego sprzedawcy wydaje się niezwykle atrakcyjna. Inną okazją jest kupienie interesującego produktu po dużo niższej cenie, dlatego internetowi konsumenci chętnie zerkają na aukcje. Portal aukcyjny online to ciekawe miejsce dla sprzedawców internetowych, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Należy jednak pamiętać, że każda branża rządzi się własnymi prawami i to, co sprawdza się w jednej, niekoniecznie będzie kluczem do sukcesu w drugiej. Tak samo działa to w przypadku umieszczania produktów na aukcji.

Portale aukcyjne to popularne miejsca w sieci, z których może skorzystać zarówno sprzedawca, jak i konsument. W Polsce, coraz częściej niż z licytacji, korzystamy z opcji „Kup teraz”, która zaoszczędza czas i jest alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za formą aukcji. Najpopularniejszych serwisem aukcyjnym jest Allegro, jednak warto interesować się również mniejszymi portalami, które nastawiają się na konkretną branżę (np. motoryzacyjną).