Płatność za pobraniem

Korzyści z płatności za paczkę za pobraniem

Płatność za pobraniem to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma płatności za dowóz towarów. Dzięki niej wielu adresatów przesyłek zawierających zepsute lub niewłaściwe przedmioty uniknęło oszustwa. Jednak jak właściwie działa ten rodzaj płatności za przesyłki? Czy to najlepsza forma wysyłki?

Jak działa paczka za pobraniem?

Paczka za pobraniem, w odróżnieniu od standardowej przesyłki przedpłaconej, pozwala na płatności za zamówienie dopiero przy jego odbiorze. Dzięki temu zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo transakcji – w przypadku, gdy zamówiony towar okaże się wadliwy lub otrzymasz złą przesyłkę, będziesz w stanie sporządzić protokół strat w obecności kuriera. Jednak kwestia legalności takiej odmowy od dawna porusza Internet. Sporów na ten temat nie sposób zliczyć. Z jednej strony bezpodstawny zwrot paczki wymusza na sprzedawcy poniesienie kosztów związanych z jej dowozem. Z drugiej, zabranie tej możliwości konsumentom z pewnością zwiększy liczbę potencjalnych oszustw. Jak dotąd, rząd trzymał stronę klientów sklepu online lub internetowego sprzedawcy, prawnie warunkując możliwość odmowy przyjęcia paczki za pobraniem. Z tego powodu ta forma przesyłki cieszy naprawdę dużą popularnością podczas zakupów online. Warto z niej skorzystać szczególnie w przypadku kupna towaru od prywatnego sprzedawcy, do którego nie masz aż tyle zaufania co do znanych sklepów internetowych.

Płatność za pobraniem ma się nieco inaczej w przypadku, w którym zamówiłeś przesyłkę pobraniową do Paczkomatu. Odbiór zamówionego towaru z maszyny InPost ma swoje plusy i minusy. Na korzyść tego rozwiązania wpływa dostępność Paczkomatów. Przesyłki pobraniowe możesz z nich odebrać o każdej porze dnia i nocy przez 48 godzin od momentu umieszczenia ich w skrytce. Opłata paczki może zostać wykonana za pomocą przelewu PayByLink lub poprzez aplikację mobilną. Jeśli koniecznie chcesz uiścić płatność za pomocą gotówki, musisz poczekać dwa dni, po których Twoja paczka zostanie przeniesiona z Paczkomatu do punktu odbioru InPost. Niestety, przesyłka pobraniowa zamówiona do jednej z maszyn InPost traci swój najważniejszy element – jest nim kurier. Paczka za pobraniem w tym wypadku nie jest doręczana do rąk własnych.

W przypadku, w którym zdecydujesz się na skorzystanie z usług kuriera, musisz się liczyć z dość znaczącym ograniczeniem opcji płatności za pobraniem. Niezwykle rzadko spotkasz się z dostawcą, który zaproponuje Ci płatność BLIKIEM. Firmy kurierskie zwykle wyposażają swoich pracowników w terminale płatnicze umożliwiające płatność kartą. Czasem możesz jednak trafić także na dostawcę, który wymagać będzie wyłącznie płatności gotówką. Dlatego, wybierając płatność za pobraniem oraz skorzystanie z usług kuriera, najlepiej wybrać potrzebną sumę z bankomatu lub upewnić się, czy kurier będzie posiadał terminal.

Jak się wysyła paczkę za pobraniem?

Przesyłki pobraniowe wcale nie są trudne do nadania. Możesz to zrobić w prosty sposób, korzystając z możliwości Paczkomatów InPost. Aby wysłać paczkę z możliwością zapłaty za pobraniem, musisz najpierw ją zmierzyć. InPost dzieli przesyłki na trzy gabaryty, oznaczone kolejno pierwszymi literami alfabetu. Musisz pamiętać, że niezależnie od tego, jak duża będzie Twoja paczka, nie może przekroczyć limitu wagi w wysokości 25 kg. Ważnym elementem wysłania przesyłek jest także ich solidne pakowanie. Nie pozwól, żeby którykolwiek z delikatnych elementów jej zawartości nie był zabezpieczony. Po spakowaniu przesyłki musisz ją zaadresować. Możesz skierować ją bezpośrednio pod drzwi odbiorcy za pomocą kuriera lub wybrać jeden z wielu Paczkomatów, do którego trafi Twoja wysyłka. Żeby to zrobić, musisz podać wszystkie potrzebne dane w formularzu nadania paczki. Po wypełnieniu wszystkich informacji adresowych oraz opłaceniu kosztów dowozu dostaniesz powiadomienie na swój adres e-mail z kodem nadania. Następnie wystarczy wydrukować i nakleić na paczkę etykietę oraz zanieść ją do najbliższego Paczkomatu. Na jego ekranie musisz wybrać opcję „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”, zeskanować jej kod i finalnie umieścić przesyłkę w otwartej skrytce. Przed odejściem nie zapomnij o zamknięciu drzwiczek schowka.

Odbiór paczki za pobraniem w Paczkomacie

Tak jak wspomnieliśmy, przesyłki pobraniowe do odbioru w Paczkomacie to metoda chętnie wybierana przez wiele osób. Kiedy paczka zostanie umieszczona w jednej z maszyn, otrzymasz powiadomienie w aplikacji InPost Mobile oraz poprzez wiadomość e-mail. Razem z informacją o dostarczeniu Twojej przesyłki dostaniesz także kod dostępu. Wpisz go na ekranie Paczkomatu, aby rozpocząć proces odbioru swojej paczki. Opłacanie paczek przechowywanych w skrytce jest niezwykle proste. Możesz to zrobić albo BLIKIEM albo przelewem PayByLink.

Przesyłka za pobraniem – zalety

Największą zaletą, jaką daje przesyłka pobraniowa, jest zdecydowanie bezpieczeństwo. Opłacając zamówienie u kuriera, klient ma pewność, że nie zostanie oszukany. Tym samym nie musi martwić się o to, czy dostanie zakupiony produkt. Płatność za pobraniem to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy boją się o bezpieczeństwo swoich danych w sieci. Płacąc za przesyłkę przy odbiorze, nie pozostawiasz w Internecie takich informacji jak numer konta czy numer Twojej karty płatniczej. Wybierając płatność gotówką, na Twoim koncie bankowym nie pojawi się także żaden dowód zakupu. Ponadto to rozwiązanie jest bardzo przyjazne osobom starszym, które nie odnajdują się w nowoczesnym świecie przelewów i Paczkomatów. Kolejną zaletą zamówienia paczki pobraniowej jest szybkość wysłania jej przez nadawcę. Jest to możliwe z jednego dość prostego powodu. Inne formy płatności niż płatność za pobraniem wymagają zaksięgowania przed nadaniem paczki. Ten proces potrafi zająć nawet kilka dni. Natomiast w przypadku usług kurierskich z opcją zamówienia przesyłek pobraniowych, paczki wysyłane są od razu po złożeniu zamówienia. W takim razie, czy płatności za pobraniem ma jakieś wady? Tak, ten rodzaj płatności jest zwykle nieco droższy od klasycznej paczki przedpłaconej. Różnica w cenie oscyluje w granicach 3-4 złotych. Nie jest to zbyt duża różnica, jednak jeśli często kupujesz w Internecie, narażasz się na dodatkowe, zwykle niepotrzebne koszta. Większość bardziej znanych sklepów internetowych to pewne źródła, więc przesyłka za pobraniem nie wpływa jakkolwiek na bezpieczeństwo zamówienia. Przesyłka pobraniowa przyda się w przypadku, w którym zamawiamy z nowego źródła bądź nie znamy reputacji internetowego handlarza.