Aplikacje mobilne

Czy aktualizowanie aplikacji mobilnych jest konieczne?

Twórcy większości aplikacji mobilnych regularnie przygotowują dla nich kolejne aktualizacje, które mogą być pobierane automatycznie lub wymagać podjęcia działania ze strony użytkownika. Aktualizacje mogą zmieniać funkcjonalność oprogramowania, jego wygląd albo wpływać na kwestię bezpieczeństwa użytkowania. Czy faktycznie trzeba pobierać każdą z tych aktualizacji, a może to tylko zawracanie głowy?

Co mogą zawierać aktualizacje do aplikacji mobilnych?

Zastanawiasz się nad tym, jakie zmiany mogą zawierać aktualizacje oprogramowania na urządzenia mobilne? Najczęściej bywają to modyfikacje w zakresie:

  • Bezpieczeństwa – jeśli w danej aplikacji wykryto jakieś słabsze punkty, które mogły być podatne na ataki i wyciek danych, najnowsza wersja oprogramowania będzie z pewnością poprawiona i bezpieczniejsza. To szczególnie istotne w przypadku programu bankowego, ale też związanego z obsługą poczty e-mail, jak również z ochroną antywirusową. Nie bagatelizuj jednak aktualizacji aplikacji zakupowych, edukacyjnych lub rozrywkowych, bo w ich przypadku ochrona danych osobowych użytkownika także powinna być zapewniona.
  • Funkcjonalności – aplikacje mobilne ewoluują, są stale zmieniane i udoskonalane, co wymusza zarówno zmieniający się rynek urządzeń mobilnych, jak i zmieniające się trendy. Aplikacja sprzed lat z pewnością nie będzie tak funkcjonalna i intuicyjna, jak ta stworzona współcześnie przez dobry zespół projektantów. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoje urządzenie mobilne oferowało najwyższy komfort działania, zadbaj o pobieranie aktualizacji systemu i aplikacji na bieżąco.
  • Wyglądu – design oprogramowania ma spore znaczenie estetyczne, ale wpływa również na jego funkcjonalność i intuicyjną obsługę. Nowa wersja użytkowanego oprogramowania może więc wprowadzać zmiany kosmetyczne, które jednak przełożą się na komfort użytkownika. Przykładowo zamawianie produktów spożywczych za pomocą smartfona będzie zdecydowanie przyjemniejsze, jeśli aplikacja będzie estetycznie wykonana.

Nadrzędnym celem kluczowych aktualizacji jest usuwanie błędów, jakie zostały zgłoszone przez użytkowników lub wykryte już po udostępnieniu konkretnego wariantu oprogramowania, a także udostępnianie nowych, niezbędnych funkcji. W wielu przypadkach aplikacje będą wręcz wymuszały na użytkowniku instalację aktualizacji – dopóki nie zostanie pobrana, aplikacja może nie funkcjonować prawidłowo albo nawet jej uruchomienie nie będzie możliwe.

W jaki sposób mogą być pobierane aktualizacje do aplikacji?

Na przeciętnym urządzeniu mobilnym działa przynajmniej kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt różnych aplikacji. Do tego należy doliczyć wszelkie narzędzia i aplikacje systemowe. Jak aktualizować aplikacje w telefonie? Łatwo wyobrazić sobie ogrom pracy przy ręcznym sprawdzaniu dostępności aktualizacji do każdej z nich. Nic dziwnego, że wielu użytkowników decyduje się na w pełni automatyczne aktualizacje, ale to nie jest wcale jedyna możliwa opcja. Do wyboru masz następujące rozwiązania:

  • W pełni automatyczna aktualizacja aplikacji i to zarówno przy użyciu sieci Wi-Fi, jak i transferu danych. Oznacza to, że aplikacje regularnie monitorują dostępność aktualizacji. Jeśli jakakolwiek aktualizacja jest dostępna, jej pobieranie jest inicjowane automatycznie.
  • Automatyczne pobieranie aktualizacji wyłącznie przy użyciu sieci Wi-Fi. To rozwiązanie bardzo popularne z uwagi na lepszą kontrolę nad kosztami transferu. Aplikacja zweryfikuje dostępność nowszego wariantu i pobierze go dopiero wówczas, gdy znajdzie się w zasięgu darmowej sieci Wi-Fi.
  • Aktualizacja manualna – pobieranie nowszych wariantów aplikacji wymaga ręcznego zainicjowania procesu. Jest to więc pewna niedogodność, ale też pełna kontrola nad tym, co dzieje się z urządzeniem.

Które rozwiązanie wybrać? Dla każdego programu możesz zastosować dowolne ustawienia i udzielić jej różnorodnych uprawnień. Jeśli jest to zaufane oprogramowanie, które aktualizuje się wyłącznie od czasu do czasu, warto przemyśleć ustawienie automatycznej aktualizacji. Szczególnie polecane jest to w odniesieniu do aplikacji antywirusowych oraz bankowych. W pozostałych przypadkach to już kwestia indywidualnych przyzwyczajeń – w razie potrzeby na urządzeniu można dokonać dowolnych zmian w ustawieniach aplikacji.

Czy warto stosować automatyczne aktualizacje aplikacji mobilnych?

Jeśli preferujesz maksymalnie zautomatyzowane korzystanie z urządzeń mobilnych i nie chcesz zawracać sobie głowy samodzielnym pobieraniem nowszych wersji używanego oprogramowania, wygodną opcją może być zastosowanie automatycznych aktualizacji. Aplikacje, którym udzielisz na to zgody, będą samodzielnie pobierały wszelkie aktualizacje, gdy będą one dostępne. To spore ułatwienie, ale też pewna uciążliwość – jeśli zdecydujesz, że aplikacje mogą pobierać aktualizacje nawet wówczas, gdy nie pracują w sieci Wi-Fi, będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Gdy udzielisz im zgody na automatyczne aktualizacje w zasięgu sieci Wi-Fi, unikniesz wydatków, ale za to, gdy tylko urządzenie znajdzie się w zasięgu sieci Wi-Fi, spora część aplikacji może zainicjować wyszukiwanie dostępnych aktualizacji i ich pobieranie, a to nie tylko może spowolnić pracę urządzenia, ale też wpłynąć na sam komfort jego użytkowania. Zamiast udzielać zgody na to, by każda z zainstalowanych aplikacji aktualizowała się samodzielnie, te uprawnienia warto przyznać wyłącznie kluczowym aplikacjom, jak choćby tym, które odpowiadają za bezpieczeństwo urządzenia, a także aplikacjom bankowym i najczęściej użytkowanym. Takie ustawienia spowodują, że pozostałe aplikacje poinformują o dostępności nowszej wersji, ale jej pobieranie trzeba będzie zainicjować we własnym zakresie.

Czy nowa wersja aplikacji jest lepsza od poprzedniej?

Wieloletni użytkownicy Windowsa doskonale znają ten dylemat – w niektórych sytuacjach zdarza się bowiem, że nowszy wariant programu lub systemu okazuje się pełny błędów, niepotrzebnych zmian lub uciążliwych dodatków. Jak jest w przypadku aplikacji mobilnych? Najczęściej trzeba je zaktualizować, gdy dostępna jest ich nowsza odsłona, a aktualizacja rzadko kiedy okazuje się niewypałem. W większości sytuacji ewentualne różnice są niemal niewidoczne dla użytkownika. Jeśli nawet w aplikacji pojawi się więcej funkcji, zmieniony zostanie interfejs lub kolorystyka, najczęściej są to modyfikacje korzystne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że spora część aktualizacji poprawia bezpieczeństwo programów, a nie tylko dodaje im funkcji i ozdobników. Dlatego, jeśli wciąż zastanawiasz się, czy trzeba aktualizować aplikacje, odpowiedź brzmi, że warto! Warto zaktualizować co jakiś czas użytkowane aplikacje i usunąć te, z których się nie korzysta, by na urządzeniu utrzymać porządek i mieć pewność, że oprogramowanie działa poprawnie i zapewnia bezpieczeństwo.